Měsíc květen

1 Kvě

Májové pobožnosti budou v našem kostele každý večer v 18 hodin nebo ½ hodiny před začátkem večerní mše svaté.

Květen je měsícem zasvěceným úctě Panny Marie.

Byla to lidová zbožnost, která zavedla měsíc květen a růžencový měsíc říjen zvláštní úctě. Mariánská úcta vzniká v církvi v jejím raném věku. V církvi se v rámci eucharistie nejdříve uctívali mučedníci, kteří položili svůj život pro svědectví víry v Krista. V první polovině 2. století se již objevuje i úcta mariánská. Smyslem ustanovení jednotlivých mariánských svátku bylo mimo jiné také přiblížit si jednotlivé úseky a události ze života Panny Marie, spojené s vtělením a životem Ježíše Krista.

Rovněž soboty, zvláště v liturgickém mezidobí jsou v katolické církvi dnem mariánským. První soboty v měsíci jsou pak vyhrazeny modlitbám za duchovní povolání. Od 13. století se modlitba hodinek zakončuje zpěvem Magnifikat nebo Mariánskou antifonou. Vznik mariánských poutních míst je spojen se zvláštní úctou k Panně Marii, často na základě mimořádných událostí – zázraků, které se staly na základě modlitby k Panně Marii